Сопругот забележал дека неговата сопруга изгледа исцрпено: Три часа подоцна и напишал писмо

Еден сопруг забележал дека неговата сакана сопруга изгледа прилично исцрпено. Неколку часа подоцна и напиша писмо кое воодушеви илјадници луѓе. За сите оние кои сè уште не го доживеале, едноставно е погрешно да се претпостави дека работата на домаќинката е пат на забава, разгалување и уживање. Но, не долго откако ќе се потопите во тој лудо-убав (а понекогаш и грд) свет на мајчинството, откривате дека нема слободни денови, нема платен одмор и честопати нема паузи за ручек.

Таквото неразбирање на обврските на таквата мајка е причината поради која таа станува „исцрпена, уморна и фрустрирана“. Токму вака еден сопруг ја опишал својата сопруга во следното писмо. Кејт Даглас заврши уште еден многу тежок ден и нејзиниот сопруг го забележа поразот во нејзините очи. Кејт решила да излезе на неколку часа за да се смири, а кога се вратила на нејзино изненадување пронашла белешка што и ја оставил сопругот.

„Вчера имав тежок ден со моите два сина и кога мојот сопруг се врати дома се чувствував поразено“, рече Кејт, „Тие победија. Излегов на неколку часа и тој го објави ова. СИТЕ кралици треба да знаат колку се ценети“. Нејзиниот сопруг напиша прекрасно писмо што сега го прочитаа илјадници и илјадници мајки кои беа трогнати од посебна порака на љубов и благодарност:

По напорниот работен ден, нема ништо подобро од напуштање на работата. Понекогаш доаѓам дома за да ја видам мојата убава сопруга истрошена, исцрпена, уморна и фрустрирана од сите предизвици на мајчинството. За разлика од мене, таа нема конкретно работно време, не зема поголема плата затоа што работела подолго во текот на денот, а нема дополнителни бонуси за подобра работа.

Не може да оди на боледување, годишен или продолжен викенд. 3.5.2011 година. започна нејзиниот работен ден во мајчинството, а на 06.08.2014 год. почнала да работи прекувремено. 2 момчиња, 2 момчиња кои никогаш не запираат, кои го тестираат секој аспект на мајчинството; никогаш не барала поголема плата или друга работа. И по денешниот напорен ден кога се чувствувате лошо или несигурно затоа што не знаете дали успеавте да промените нешто во нивниот живот, вака всушност ви поминал денот…

Вашите синови се разбудија во топли кревети кои со љубов ги подготвивте. Го изеле појадокот што си го планирал пред една недела кога си ги запишувал намирниците што треба да ги купиш. Го спакував ручекот на мојот постар син за чување деца и се загрижив дали тој ручек е здрав и доволно голем за него додека во исто време го носев другиот син во раце. Го однесов во градинка каде го тешев еден час затоа што имал лош ден и му кажав дека секогаш ќе бидам тука за него.

Се вратив дома каде што го поминав цел ден со двегодишниот син, учејќи го како да порасне за да биде добро момче. Го подготвив за кратка дремка за да има енергија во остатокот од денот иако знаев дека сум исцрпена. Го поминав вашето ограничено време помеѓу одмарање и работа и работа.

По неговиот одмор го земав вториот син од градинка и го однесов да си игра, се погрижив да бидат здрави, да се хранат, а првиот разговор со возрасен го направив на вечерата. Сето ова време бев мајка и сепак успеав да решам важни проблеми.

Така, кога имам лош ден, гледам убава жена која никогаш не бара боледување, никогаш не се откажува, никогаш не врти грб на она што е тешко и која има моќ да легне знаејќи дека сето тоа ќе се повтори утре. Ти си прекрасна и фантастична мајка, дури и ако понекогаш не изгледа така, ти си најубавото нешто во животот на овие момчиња и ние те сакаме, за се што правиш за нас“.

Секоја чест за мажот кој го цени трудот и трудот на неговата сопруга. Споделете ја оваа приказна со сите мајки кои напорно работат и имаат потреба од охрабрување